To już raczej pewne. Najprawdopodobniej nie dojdzie do debaty byłego prezydenta Lecha Wałęsy z historykami i jego przeciwnikami w gdańskim IPN (m.in Piotr Semka, Grzegorz Braun, Sławomir Cenckiewicz). Mimo, iż sam zaproponował tego typu spotkanie, teraz się wycofuje i podaje swoje argumenty. Zapowiada spotkanie w sądzie. 

Jesteśmy w trakcie rozmów z Instytutem Pamięci Narodowej na temat przebiegu tej debaty – tłumaczy rzeczniczka Wałęsy w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim”.

Problem polega na tym, że Wałęsa na blogu w serwisie Wykop napisał, iż wycofuje się ze swojej propozycji, która padła po tym jak dwie dziewczynki zarzucały mu pod kościołem współpracę z SB. Stwierdził wtedy, że musi się zmierzyć z tymi, którzy zarzucają mu agenturalną przeszłość.

– Proponuję publiczny finał sprawy tzw. Bolka z moim udziałem – przekonywał, choć teraz z propozycji się wycofuje.

IPN zgodził się na zorganizowanie debaty, którą miał poprowadzić w gdańskim oddziale historyk Adam Hlebowicz. Problem polega na tym, że Wałęsa chciał móc odnosić się do każdej wypowiedzi swoich oponentów, a dyrektor gdańskiego oddziału tego nie przewidział. Ponadto, Wałęsa będzie w zaproponowanym terminie w Chile.

– Poprosiłem IPN aby zorganizował spotkanie prowadzące do prawdy ,ale z tego co widać ,nie da się .Zrobimy inaczej. IPN w moim przypadku w sprawie rzekomej mojej współpracy z SB wyjaśnienia wykonał nie właściwie , nieuczciwie niedbale .Właściwie wykonał to na spreparowanych , przygotowanych materiałach przez SB . SB zniszczyło w moim przypadku blisko 100 opasłych tomów zostawiając przygotowanych fachowo kilka karteluszek . Jednocześnie IPN dopuścił nieodpowiedzialnych , niefachowych ludzi do wyciągania i publikowania kłamliwych oskarżeń i pomówień .Ci pracownicy Państwowi łamiąc prawo i wyroki sądowe głosili publicznie wyroki odwrotne Takim postępowaniem IPN naraził mnie osobiście i SOLIDARNOŚĆ na osłabienie tak wspaniałego zwycięstwa nad komunizmem pod moim bezdyskusyjnym kierowaniem od początku do końca .Głęboko wierzyłem że IPN wyjaśni wiele spraw z mojego bogatego życiorysu , a tymczasem IPN opowiedział się po stronie manipulacji i kłamstw opracowanych i podrzuconych przez SB . Wobec tego IPN oddaję do sądu wierząc że sąd zrobi to dokładniej zawodowa co może doprowadzi wreszcie do prawdy – napisał były prezydent.

„Zależy mi bardzo by debata odbyła się 16 marca od godz 17/oo, ale warunki są istotne .

1] Miało być :: wstęp po 10 min prowadzący i ja

2] 8 minut po kolei przeciwnicy po każdym przeciwniku ja 5 min i tak podobnie do końca planowanego czasu

3] Kończymy po 5 min ja i prowadzący

IPN upiera się, by po każdym moim 5 min jeszcze dołożyć po 3 minuty ripost każdemu . Na to nie może być i nie będzie mojej zgody. Bo znowu ja bym musiał mieć ripostę. O to się rozbijamy. Jeśli będzie zgoda spotkanie odbędzie się, jeśli nie to nie. Spotkamy się w sądzie. IPN w moim przypadku niczego w żadnej sprawie nie wyjaśnił. Opierał się na Komunistycznej dokumentacji i argumentacji.” – dodał.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

Article source: http://pikio.pl/walesa-wycofuje-sie-z-debaty-o-swojej-przeszlosci/