Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia w związku z silnym wiatrem w przeważającej części kraju, a także o intensywnych opadach śniegu głównie w województwie dolnośląskim – podaje RCB.

Służby apelują o zachowanie ostrożności i zwracanie uwagi na osoby bezdomne, starsze oraz dzieci, które są szczególnie narażone na zimno.

IMGW wydał ostrzeżenia dotyczące intensywnych opadów śniegu dla sześciu województw: 2. stopnia dla woj. dolnośląskiego oraz 1. stopnia – dla mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego.

Ostrzeżenia 1. stopnia dotyczą także silnego wiatru w przeważającej części kraju – informuje RCB.

RCB apeluje także o wrażliwość i przypomina, że zagrożenie śmiercią z powodu wychłodzenia nie dotyczy tylko osób bezdomnych; zdarza się, że ofiarami są również osoby starsze, mieszkające samotnie, czy chore, bywają nimi także osoby, które zasnęły na powietrzu, będąc pod wpływam alkoholu. “W sezonie zimowym z wychłodzenia umiera średnio około 80 osób. Pamiętajmy, że możemy im pomóc, wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Dlatego, jeżeli posiadamy informacje o osobach, które potrzebują pomocy – dzwońmy!” – apeluje RCB.

Od początku listopada zeszłego roku w wyniku wychłodzenia organizmu zmarło w Polsce 40 osób – wynika z najnowszych statystyk Komendy Głównej Policji.(PAP)

gdyj/akw/