Opublikowano: 23.01.2016 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Salwador przestrzegł kobiety, by do 2018 r. nie zachodziły w ciążę, aby u ich dzieci nie wystąpiły wady wrodzone (małogłowie) związane z zakażeniem wirusem Zika.

Eksperci przypominają, że wirus Zika (po raz pierwszy wyizolowany w 1947 r. od makaków królewskich z ugandyjskiego lasu Zika, stąd nazwa) należy do rodzaju flawiwirusów i jest przenoszony przez komary z rodzaju Aedes. W 1968 r. po raz pierwszy wyizolowano go od Nigeryjczyków. Patogen wywołuje gorączkę Zika.

Nie wiadomo, czemu wirus, do zeszłego roku nieznany w Amerykach, rozprzestrzenia się tak szybko w Brazylii i krajach ościennych.

Naukowcy dywagują, że wszystko zaczyna się od zakażenia komórek dendrytycznych w pobliżu miejsca ukąszenia. Później wirus rozprzestrzenia się do węzłów chłonnych i krwiobiegu. Flawiwirusy generalnie namnażają się w cytoplazmie, ale antygeny wirusa Zika znaleziono w jądrach zakażonych komórek.

„Chcielibyśmy zasugerować wszystkim kobietom w wieku rozrodczym, by podjęły kroki zmierzające w kierunku planowania ciąży i unikały zachodzenia w nią między rokiem bieżącym a przyszłym” – podkreśla salwadorski wiceminister zdrowia Eduardo Espinoza, dodając, że rząd zdecydował się na ten apel, bo w zeszłym i na początku 2016 r. w Salwadorze odnotowano 5397 przypadków wirusa Zika.

Oficjalne dane wspominają o podejrzeniu zakażenia wirusem Zika u 96 ciężarnych, dotąd nie stwierdzono jednak ani jednego przypadku mikrocefalii u dzieci.
W Kolumbii władze także doradzają kobietom odroczenie ciąży, ale tylko o 6-8 miesięcy.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: NewsDaily.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

download as a pdf file Plik PDF do druku

TAGI: ,
Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym za pomocą formularza kontaktowego.

Komentarze można dodawać przez 7 dni od daty publikacji
2 wypowiedzi

  1. adambiernacki 23.01.2016 10:29

    A gdzie miał Usrael testy przeprowadzić?

  2. kudlaty72 23.01.2016 20:34

    To tak jak z ebolą w Nigerii,nikt nic nie wie,a ogniska choroby pojawiły sie w punktach szczepien unicefu,lekarzy bez granic i who.

Article source: http://wolnemedia.net/spoleczenstwo/unikajcie-ciazy-do-2018-roku/