Mam wrażenie, że niektórym się wydaje, że tolerancja i szacunek do innych łączą się z brakiem reakcji na czyjeś niewłaściwe działania. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Tolerancja wobec odmienności, próba rozumienia czyiś poglądów i szacunek do drugiej osoby nie wykluczają wcale surowości spojrzenia ani zdecydowanej reakcji. Jednakże chronią nas przed stanięciem w jednym szeregu z tymi, z którymi się nie zgadzamy, z tymi, którzy nie szanują dobrze pojętej wolności drugiego człowieka.

Nietsche ostrzega nas: „Ten, który walczy z potworami powinien zadbać, by sam nie stał się potworem. Gdy długo spoglądamy w otchłań, otchłań spogląda również w nas.“. Bardzo łatwo, gdy ktoś w nas uderza, odpowiedzieć tym samym, ale czy naprawdę chcemy „stać się potworem”? Przecież, będąc surowym i reagując w sposób zdecydowany, możemy działać nie porzucając szacunku do owej „boskiej iskry” czy człowieczeństwa w drugiej osobie (o której zapewne ta osoba zapomniała). Czyż ostatecznie w ten sposób nie oddajemy szacunku samemu sobie?

Newsletter

Jeśli chcesz pozostawać w kontakcie ze mną i otrzymać bezpłatnie moją pierwszą książkę „Terapia jogą” w pliku pdf oraz ciekawy materiał o uważności, zapisz się na mój newsletter, klikając poniższy przycisk.

Article source: http://maciejwielobob.pl/2016/01/tolerancja-szacunek-to-nie-slabosc/