Szwajcarski rząd będzie głosował nad projektem zmiany prawa, według którego każdy dorosły obywatel będzie otrzymywał miesięczne wynagrodzenie bez względu na to czy pracuje czy nie. 

Projekt – przygotowany przez szwajcarskich intelektualistów – zakłada, że każdy dorosły obywatel Szwajcarii, bez względu czy posiada zatrudnienie czy nie, będzie otrzymywał miesięczne wynagrodzenie od państwa w wysokości 2,5 tysiąca franków (blisko 10 tysięcy złotych). Wstępne wyliczenia kosztów takiego rozwiązania to 208 miliardów franków rocznie.

Pomysł jednak nie znajduje poparcia wśród szwajcarskich polityków (lewicowych również), którzy przekonują, że spowodowałoby to ogromny wzrost liczby osób niepracujących.

Jak z kolei przekonują autorzy projektu, którzy chcą zerwać z zależnością zatrudnienia i zdobywania dochodów, większość obywateli Szwajcarii (90%) zadeklarowało (w przeprowadzonym na potrzeby projektu badania), że nie zrezygnują z dotychczasowej pracy po wprowadzeniu „miesięcznego wynagrodzenia dla każdego”.

Głosowanie nad projektem odbędzie się 5 czerwca i jeśli zostanie on przyjęty przez parlament, Szwajcaria stanie się pierwszym krajem na świecie, który wypłaca swoim obywatelom „gwarantowaną pensję”.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: the local / wp

Article source: http://pikio.pl/szwajcaria-wprowadzi-pensje-dla-kazdego-obywatela/