Opublikowano: 10.12.2015 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

75 proc. dzieci w wieku 6-9 lat ma próchnicę. Na jedno dziecko w wieku szkolnym przypadają aż trzy zęby z próchnicą – alarmują dentyści. Nie pomaga fakt, że w szkołach nie ma już gabinetów stomatologicznych.

Według informacji „Portalu Samorządowego”, w ramach trzeciej edycji programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” przebadano niemal 10,5 tys. dzieci z sześciu województw. Statystyki są zatrważające: zgodnie z wynikami badań zebranych podczas akcji, ok. 25 proc dzieci nie myje zębów dwa razy dziennie, a próchnicą dotkniętych jest ponad 75 proc. dzieci w wieku od 6 do 9 lat.

„Tak zły stan uzębienia jest spowodowany niewiedzą i lekceważeniem tego problemu. Dlatego też tak ważne jest zwiększanie świadomości w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej wśród dorosłych i dzieci” – mówi prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego prof. dr hab. Bartłomiej Loster.

W ramach trwającej od września akcji, nad którą patronat objęło Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, bezpłatnymi przeglądami dentystycznymi zostali objęci uczniowie woj. wielkopolskiego, dolnośląskiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i małopolskiego. Stomatolodzy biorący udział w akcji podkreślali, że dla wielu dzieci była to pierwsza w życiu wizyta u dentysty.

Zdaniem ekspertów największym problemem w walce z próchnicą u dzieci jest wciąż niedostateczna edukacja. Brak też zaangażowania ze strony rodziców, które jest kluczowe, by pomóc dzieciom wypracować prawidłowe nawyki higieny.

„Bez zaangażowania rodziców nie zmniejszymy skali problemów” – mówi prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej dr Anna Jurczak. „W codziennej higienie jamy ustnej ważny jest sposób wykonywania poszczególnych czynności. Pokazujemy uczniom jak poprawnie szczotkować zęby oraz uczymy jak postępować w sytuacjach, kiedy nie możemy sięgnąć po szczoteczkę do zębów. W profilaktyce próchnicy oprócz codziennych, rutynowych działań ważne są również wizyty kontrolne u dentysty, które powinny się odbywać co najmniej raz na pół roku” – dodaje.

Zdjęcie: Kris
Źródło: NowyObywatel.pl

download as a pdf file Plik PDF do druku

TAGI: ,
Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym za pomocą formularza kontaktowego.

Komentarze można dodawać przez 7 dni od daty publikacji
7 wypowiedzi

 1. memento 10.12.2015 11:00

  A jak wygląda to w wyższej grupie wiekowej? Bo ten problem może być spowodowany wymianą uzębienia. Przynajmniej tak mi się wydaje.

 2. jeszcze 10.12.2015 15:52

  Powodem próchnicy nie jest brak higieny jamy ustnej (choć wpływ jakiś może ma), lecz niewłaściwa dieta, wszechobecny cukier i powszechny niedobór boru w diecie, co skutkuje tym, że wapń odkłada się w tkankach miękkich zamiast w zębach i kościach. Do tego witamina K2 wytwarzana w zdrowych jelitach i oczywiście słońce (D3), którego każe nam się unikać, bo niby szkodliwe.

 3. nemo 10.12.2015 16:28

  W supermarketach półki ze słodyczami i kolorowymi napojami są coraz dłuższe… Dzieciaki nie chcą już niczego innego jeść.
  Nie tylko ich zęby ucierpią… Ta sztuczna słodycz rozp…rza młode organizmy.

 4. kudlaty72 10.12.2015 19:26

  @jeszcze Witaj,gdzieś czytałem,że i fluor w paście działa destrukcyjnie na szkliwo.Zakupiłem ostatnio w polfarmie pastę L`Angelica bez tego dziadostwa i jeszcze żyję 🙂

 5. jarekch 11.12.2015 09:11

  @kudlaty72

  Ja obecnie używam pasty z Ziaji bez fluoru, żona częściej samą sodę + wodę utlenioną. Wyszukałem w necie skład pasty którą podałeś. Dla niektórych sorbitol i dwutlenek tytanu będą pewnie powodami aby szukać innej. Moja Ziaja pod tym względem wcale lepsza nie jest, bo ma w składzie SLS.
  Natomiast im więcej takich past na rynku, tym lepiej dla nas. Już sama rezygnacja z Fluoru może zaprocentować na starość brakiem Alzheimera czy Parkinsona czy też ich późniejszym pojawieniem.

 6. jeszcze 11.12.2015 10:17

  @kudlaty
  Fluor robi dużo gorsze rzeczy niż tylko niszczenie szkliwa 🙂 Głównym jego celem jest SZYSZYNKA.
  A co do pasty polecam Wam wszystkim zrobienie pasty w domu. Ja używam do tego celu: białej glinki kaolinowej, oleju kokosowego, troszkę sody lub soli himalajskiej, trochę ksylitolu lub stewii (sproszkowanych liści), trochę wody i olejek miętowy lub goździkowy. Przy robieniu używamy naczyń szklanych lub ceramicznych (ostatecznie plastikowych), przechowujemy w słoiczku szklanym. Nie psuje się 🙂
  Co do pasty Ziaji, też długi czas używałam, ale ona zawiera laurylosiarczan sodu, który mocno drażni śluzówkę. Po umyciu zębów mamy między innymi nieprzyjemną suchość w ustach.

  Pasta l’Angelica jak widzę ma bardzo dobry skład (oprócz Titanium Dioxide) i cena nie jest z d.py :;) Tak więc jak komuś się nie chce robić własnej, to ta nie będzie zła.

 7. Il 13.12.2015 20:00

  przyczyna próchnic:
  niewłaściwy styl życia spowodowany urzędniczymi i innymi szkodliwymi działaniami wyzyskiwania społeczeństwa.

Article source: http://wolnemedia.net/wiadomosci-z-kraju/sprochniala-sluzba-zdrowia/