„Solidarność” i mali oraz średni przedsiębiorcy zrzeszeni w sieci „Lewiatan” protestują przeciwko nowemu podatkowi, który chce wprowadzić rząd Prawa i Sprawiedliwości. Według protestujących rozwiązanie obozu władzy doprowadzi do zwolnienia tysięcy osób. 

 – Wejście w życie ustawy o obecnym kształcie będzie zabójcze dla polskiego handlu, a zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw handlowych – przekonują w liście do premier Szydło, mali i średni przedsiębiorcy.

Jak zauważają dalej w swoim liście, podczas kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość zapewniało o tym, że wprowadzane nowe podatki będą miały za zadanie przede wszystkim ochronę polskich przedsiębiorstw i uniemożliwienie transferu zysków za granicę przez zewnętrzne sieci handlowe, tak by płaciły należne podatki w Polsce.

 – Tymczasem, zamiast zapowiadanej ustawy o sieciach wielkopowierzchniowych mamy do czynienia z ustawą, która największy ciężar nakłada na polskie sieci franczyzowe, zrzeszające małe i średnie przedsiębiorstwa handlowe – wskazują polscy przedsiębiorcy.

Jak przekonują polscy handlowcy, wprowadzenie rozwiązania Prawa i Sprawiedliwości w życie oprócz zniszczenia polskiego handlu, doprowadzi przede wszystkim do zwolnień dziesiątek tysięcy polskich pracowników, którzy mają na utrzymaniu całe rodziny.

W podobnym tonie do nowego podatku PiS odnosi się związek zawodowy Solidarność. Szef „S”, Piotr Duda, skrytykował rząd Prawa i Sprawiedliwości za rozpatrywanie projektu bez szerszych konsultacji.

 – Taki tryb procedowania przeczy zapewnieniom Pani Premier o woli prowadzenia rzetelnego dialogu ze wszystkimi partnerami społecznymi – napisał Duda w liście do szefowej rządu PiS.

Z kolei jak zauważyła „Rzeczpospolita”, nowy podatek od sprzedaży detalicznej może spowodować wzrost cen mieszkań

Projekt Prawa i Sprawiedliwości zakładający wprowadzenie nowego podatku od sprzedaży detalicznej (początkowo miał dotyczyć jedynie sklepów wielkopowierzchniowych) wzbudza wiele kontrowersji. Według obliczeń obozu władzy podatek ten przyniesie nawet 2 mld złotych zyska dla budżetu państwa.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: polsat news / rzeczpospolita / wp 

Article source: http://pikio.pl/solidarnosc-i-mali-handlowcy-protestuja-przeciwko-podatkowi-od-marketow/