Opublikowano: 05.02.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Ponad sześćset słowackich pielęgniarek złożyło w ostatnich tygodniach zbiorowe wypowiedzenia z pracy. Ich protest ma podłoże płacowe.

Jak informuje portal spectator.sme.sk, ponad pół tysiąca personelu pomocniczego zrezygnowało w poniedziałek z pracy w słowackich szpitalach. Niektóre z placówek, jak np. szpital w Žilinie, straciły na raz jedną piątą zatrudnionych. Odchodzące siostry protestują przeciwko nowej ustawie dotyczącej opieki zdrowotnej. Prawo to pomija fakt, że ich wynagrodzenie powinno być obliczane na podstawie wysługi lat pracy i nie uwzględnia rewaloryzacji płac co trzy lata.

W szpitalu w Prešovie 1 lutego nie stawiły się do pracy 304 pielęgniarki. Szpital ogranicza liczbę operacji i prosi o pomoc wojsko. W Žilinie do pracy nie przyszło 175 zatrudnionych. Część pacjentów została przetransportowana do placówek w okolicznych miejscowościach.

Żadna ze składających wypowiedzenie pielęgniarek nie wycofała się ze swojej decyzji. Monika Kavecká, przewodnicząca słowackiego związku zawodowego pielęgniarek i położnych, mówi, że pielęgniarki nie martwią się ewentualnym brakiem możliwości znalezienia nowej pracy. Od dnia złożenia wypowiedzeń dostają oferty z wielu krajów.

Pielęgniarki czekają na zwołanie nadzwyczajnej sesji parlamentu i dyskusję posłów wszystkich słowackich partii politycznych na temat ich sytuacji zawodowej i potrzeb. Tymczasem minister zdrowia Viliam Čislák złożył na nie doniesienie do prokuratury.

Źródło: NowyObywatel.pl

download as a pdf file Plik PDF do druku

TAGI: , , ,
Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym za pomocą formularza kontaktowego.

Komentarze można dodawać przez 7 dni od daty publikacji
4 wypowiedzi

 1. emigrant001 05.02.2016 10:54

  Jeśli pracownik nie chce być niewolnikiem to należy donieść do prokuratury, że wywrotowiec.

 2. yzr 05.02.2016 11:06

  „(…)minister zdrowia Viliam Čislák złożył na nie doniesienie do prokuratury.” – ale co w tym doniesieniu bylo? I na jakiej podstawie je zlozyl? Co to? Nie wolno pielegniarkom na Slowacji z pracy odejsc? Zenada jeszcze wieksza niz u nas…

 3. agama 05.02.2016 14:01

  hehe tak władza traci grunt bez sługusów

 4. Prometeusz 05.02.2016 16:11

  No jak to tak?! Jak to bydlo bedzie sobie samo decydowalo, co ma robic? A SIO! Won z powrotem do obory, bo nieznanymi sprawcami poszczuje…!!! 😉

  Ach – nie ma to jak odrobina szczerosci ze strony umilowanych przywodcow od czasu do czasu…

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Article source: http://wolnemedia.net/gospodarka/protest-slowackich-pielegniarek/