Opublikowano: 05.01.2016 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Wbrew przedwyborczym zapowiedziom Prawa i Sprawiedliwości, rząd Beaty Szydło w zaledwie symboliczny sposób pomoże emerytom w zakupie leków. Na ten cel przeznaczono środki dużo mniejsze niż wcześniej zapowiadano.

Jednym z elementów przedwyborczego programu PiS była obietnica bezpłatnych leków dla osób powyżej 75 roku życia. Rząd Beaty Szydło znacznie zredukował jednak swoje obietnice. Zgodnie z planowaną nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, bezpłatnie dostępne będą tylko niektóre leki i to jedynie po rekomendacji lekarza rodzinnego.

Dodatkowo rząd znacząco zredukował ilość środków, które mają zostać przeznaczone na ten cel. W 2016 r. według autorów projektu, budżet państwa miał wydać maksymalnie 496 mln zł, natomiast teraz kwota ta stopniała do 125 mln. Oznacza to, że na jedną osobę w ciągu roku będą mogły zostać przepisane leki jedynie o wartości 41,7 zł.

Na podstawie: Forsal.pl
Źródło: Autonom.pl

download as a pdf file Plik PDF do druku

TAGI: ,
Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym za pomocą formularza kontaktowego.

Komentarze można dodawać przez 7 dni od daty publikacji
5 wypowiedzi

 1. Dietyloamidkwasulizergowego 05.01.2016 11:08

  No i dobrze, po co się mają truć dziadkowie drażetkami ? Powinni mieć za to zniżki na ryby, owoce,warzywa, basen, gimnastyke i wszelkie ruchowe zajęcia .

 2. emigrant001 05.01.2016 12:06

  Źle być Polakiem, ale bycie starym polakiem to już dramat. Za wyjątkiem elit „polskiej demokracji”.

 3. Michal_Cieszewski 05.01.2016 12:23

  Zgadzam się, że zniżka na ryby, owoce i warzywa i zajęcia ogólnorozwojowe byłaby lepsza. Choć w sumie i ja chcę zniżkę na ryby i owoce. : D

  Co prawda nie jestem za pisem ale podoba mi się to, że wycofuje się z pewnych obietnic wyborczych, (jak chociażby tu omawiana) lub je znacznie ogranicza.

 4. Pires 05.01.2016 14:53

  @Dietyloamidkwasulizergowego
  Dokładnie! W tym przypadku wybaczam PiSowi nie dotrzymania słowa. Leki powinny zacząć znikać z aptek. Trzeba je stopniowo i skutecznie wycofać. Ludzie powinni być wyedukowani jak się leczyć sposobami naturalnymi. Produkt naturalny który jest darmowy i łatwodostępny nie wypłucze nam portfeli i wtedy tak naprawdę wyjdzie, że emeryci zaoszczędzą. Taki żart oczywiście, ale wizja realne i możliwa. Proponuję, żeby partia rządząca zaoferowała emerytom coś w zamian. Mogą to być np. wspomniane owoce, byle świeże, polskie oraz wolne od GMO i pestycydów.

 5. ZIWK 05.01.2016 20:45

  Szkoda – że ta „grupa rządna władzy” aby wygrać wybory posługiwała się księżycową ekonomią i składała obietnice bez pokrycia w budżecie (500 na każde dziecko, darmowe leki, sztuczne utrzymywanie przy życiu kopalni itd…).

  Dobrze, że się z programu darmowych leków wycofuje.
  Owszem, jest w tym duża szkoda dla emerytów, ale ten medal ma nie tylko drugą stronę ale i kanty:
  Druga strona:
  Nikt „z marszu” nie potrafi z góry oszacować ilości i realnych kosztów leków zażywanych przez tą grupę, a ich „darmowość” da świetne pole do popisu przy negocjacjach cenowych – czyli producenci mogli by dowolnie dyktować ceny – a MY i tak musielibyśmy je kupić. Lekarze też byli by podatni na wpływ koncernów aby przepisywać więcej leków – MY płacilibyśmy za ich wczasy, prezenty itp…
  Dobra reklama spowodował by też zwiększenie ilości żądań przepisania „cudownych tabletek – tych co w telewizji”.
  Kant medalu – nawet dzisiaj pewna ilość leków refundowanych, wykupionych w aptekach zamiast zostać zażyta – ląduje w koszach 🙁 – MY za to płacimy. Gdyby leki były dostępne całkowicie za darmo i bez ograniczeń, ilość lekarstw w śmietnikach była by zdecydowanie większa….
  Nie ma dobrego rozwiązania problemu lekarstw dla emerytów – ale dostęp „za darmo” to chyba równie zły pomysł jak 100% odpłatność.

Article source: http://wolnemedia.net/spoleczenstwo/rzad-nie-pomoze-emerytom-w-zakupie-lekow/