Według badań dziennikarzy portalu money.pl, rząd Rzeczypospolitej głównie wspiera zagraniczne firmy. Na 26 jednostek, które otrzymały rządową pomoc, aż 21 było z zagranicy. Jest to spadek po rządach PO-PSL.

Za rządów PO-PSL podpisanych zostało 15 umów, z których tylko pięć zawarto z polskimi firmami (Ciech, Mlekpol, Mlekovita, Forte, SMT Software). Rząd PiS dokończył dzieła, gdy podpisał 11 umów z zagranicznymi firmami – jednak umowy te wynegocjował jeszcze poprzedni rząd.

W ten sposób 26 firm otrzymało pieniądze o łącznej wartości 207 mln złotych. Co ciekawe, choć jednostek zagranicznych jest znaczna większość, te otrzymały 80 mln złotych. Reszta trafiła do 5 polskich podmiotów.

Celem, dla którego rząd wspiera tych 26 firm jest „wzrost innowacyjności i konkurencyjności gospodarki polskiej”. Dokładnie opisuje to „Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej”. Jednak jak podaje money.pl, znaczna suma otrzymanych pieniędzy wydana została na wyposażenie lokali t.j. biurka dla księgowych.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


źródło: money.pl
pt

Article source: http://pikio.pl/publiczne-pieniadze-dla-obcego-kapitalu-wladza-w-wiekszosci-pomaga-zagranicznym-firmom/