„Polska już wysłała pomoc do Słowenii. Należałoby rozważyć, czy na przykład istnieje potrzeba, by nasi policjanci w tej chwili byli w Kosowie i czy nie warto przesunąć ich na którąś z granic europejskich, która rzeczywiście wymaga opieki. Będę na ten temat rozmawiał z ministrami w Polsce” – powiedział szef polskiego MSZ po zakończeniu nieformalnej narady unijnych ministrów spraw zagranicznych w Amsterdamie. Rozmawiano tam w jaki sposób pomóc Turcji i jak pomóc przebywającym tam migrantom i powstrzymać ich przez napływaniem do Europy.

Waszczykowski tłumaczył, że w trakcie spotkania koncentrowano się na poszukiwaniu „pozytywnych rozwiązań”. Rozważano m.in. opcje zamykania granic, wpuszczania imigrantów czy wysyłania im pomocy humanitarnej. Podczas spotkania stwierdzono, że kluczem do rozwiązania problemu jest Turcja. Jednym z rozważanych wariantów było rozprowadzenie migrantów po Europie. „(…) ale kiedyś oni będą musieli wrócić i czy wtedy wrócą, jeśli zaznają, jak to powiedział jeden z ministrów, luksusowego życia w Europie” – mówił Waszczykowski.

Podczas spotkania w Amsterdami dyskutowano również o przyszłości strefy Schengen oraz kwestii szybkiego odsyłania do krajów pochodzenia osób pozbawionych możliwości uzyskania azylu.

PAP / tvp.info / Kresy.pl

Article source: http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/polska-wysle-policjantow-do-ochrony-granic-macedonii-przed-migrantami-waszczykowski-trzeba-rozwazyc-pomoc&utm_source=rss&utm_campaign=rss