O tym, że policjanci nie potrzebują przy sobie broni zadecydował ich szef – Odd Reidar Humlegard. Według szefa policji, w Norwegii nie ma już zagrożenia, które wymaga uzbrojonej policji.

3. lutego był ostatnim dniem, kiedy policjanci mieli przy sobie broń. Od teraz mundurowi będą trzymać broń w radiowozach. Będą mogli użyć jej tylko w momentach zagrożenia. Przeciw decyzji Humlegarda są związki zawodowe policji.

Mundurowi są zdania, że broń jest im teraz bardzo potrzebna. Kryzys migracyjny nie sprzyja bowiem spokojowi na ulicach Norwegii. Broń jest więc gwarantem bezpieczeństwa dla nich, a także obywateli. W odpowiedzi na protesty szef policji zapowiedział, że prawo noszenia broni zostanie przywrócone, gdy będzie to potrzebne.

W Norwegii nie jest zwyczajem, że policjant nosi przy sobie broń. Ma to wynikać z innej filozofii pracy mundurowych. Istnieje jednak możliwość tymczasowego zezwolenia na uzbrojenie policji. Takie prawo zostało wprowadzone w Norwegii dwa lata temu po zamachach terrorystycznych. Po incydentach z Paryża z listopada minionego roku przedłużono obowiązywanie tego prawa o kilka miesięcy.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


źródło: gazetaprawna.pl
pt

Article source: http://pikio.pl/norweska-policja-rozbrojona-mundurowi-nie-moga-juz-nosic-przy-sobie-broni/