Opublikowano: 02.10.2016 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Pięciomiesięczny chłopiec jest pierwszym dzieckiem, które urodziło się po zastosowaniu nowej techniki łączenia DNA z trzech osób, informuje gazeta „New Scientist”.

„To wspaniała wiadomość i wielka sprawa” – mówi Dusko Ilic z londyńskiego King College, który nie brał udziału w pracach. „To rewolucja”.

Kontrowersyjna technika, która pozwala rodzicom z rzadkimi mutacjami genetycznymi mieć zdrowe dzieci została właśnie prawnie zatwierdzona w Wielkiej Brytanii. Narodziny dziecka, którego jordańscy rodzice byli leczeni przez amerykański zespół z siedzibą w Meksyku, powinny przyśpieszyć globalny progres badań na całym świecie, mówią embriolodzy.

Matka chłopca przenosiła geny zespołu Leigha – śmiertelnej choroby, która wpływa na rozwijający się układ nerwowy. Geny choroby znajdują się w mitochondriach DNA, które dostarczają energię do naszych komórek i utrzymują zaledwie 37 genów, które są dalej przekazywane od naszych matek do nas. Jest to niezależne od większości naszego DNA, które mieści się w jądrze każdej komórki.

Około jedna czwarta jej mitochondrii posiada chorobotwórczą mutację. Podczas gdy matka jest zdrowa to zespół Leigha był odpowiedzialny za śmierć jej pierwszych dwojga dzieci. Para szukała pomocy u Johna Zhanga i jego zespołu w New Hope Fertility Center w Nowym Jorku.

Źródło: PrisonPlanet.pl

download as a pdf file Plik PDF do druku

TAGI: , , ,
Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym za pomocą formularza kontaktowego.