Warto uświadomić sobie, że prawie każde miejsce nadaje się do medytacji, natomiast bardzo użyteczne może być stworzenie swojego medytacyjnego kącika w domu. Szczególnie na początku praktyki medytacyjnej jest pomocne, by mieć osobne miejsce do medytacji, które nie kojarzy nam się ze snem, pracą, rozrywką ani innymi aktywnościami. Medytacyjny kącik pozwala także rozpocząć praktykę od razu, nie marnując czasu na przygotowanie przestrzeni, przesuwanie mebli itp., jak również ułatwia nam wejście w spokojną atmosferę.

Znajdź takie miejsce, w którym możesz codziennie medytować i gdzie będziesz mieć zapewniony względny spokój. Niech to będzie przestrzeń, w której czujesz się dobrze i spokojnie, którą lubisz, która jest w pewien sposób oswojona. Zorganizuj ją tak, by sprzyjała skupieniu, usuń niepotrzebne przedmioty. Ułóż na stałe lub zapewnij sobie w zasięgu ręki poduszkę do medytacji, koc do siedzenia lub krzesło, w zależności od tego na czym chcesz siedzieć. Ważny jest też dostęp świeżego powietrza, możliwość przewietrzenia pomieszczenia przed praktyką.

Być może chciał(a)byś mieć w zasięgu ręki kilka inspirujących książek, by wspomóc medytacyjne skupienie odczytaniem odpowiednich fragmentów z nich. Niektórzy (np. ja) chcą mieć w tym miejscu stoliczek, z ważnym dla siebie symbolami, czasem zdjęciem nauczyciela, świecznikiem i podstawką na kadzidła.

Stolik przy moim miejscu do medytacji, od prawej na zdjęciach: mój nauczyciel murszid Karimbakhsh Witteveen, jego nauczyciel murszid Ali Khan oraz nauczyciel i kuzyn Alego Khana, reformator sufizmu uniwersalnego – Hazrat Inayat Khan.

Warto utrzymywać to miejsce w czystości i traktować z szacunkiem. Zapewni nam to nie tylko komfort, ale pozwoli także kultywować nasz szacunek do praktyki medytacji, którą tam wykonujemy i nadawać jej bardziej odświętny, wzniosły charakter.

Newsletter

Jeśli chcesz pozostawać w kontakcie ze mną i otrzymać bezpłatnie moją pierwszą książkę „Terapia jogą” w pliku pdf oraz ciekawy materiał o uważności, zapisz się na mój newsletter, klikając poniższy przycisk.

Article source: http://maciejwielobob.pl/2016/01/miejsce-do-medytacji/