Państwowy operator gazowy Lietuvos dujos tiekimas (LDT) podpisał kontrakt z norweskim koncernem Statoil. Ma on dostarczać połowę rocznego zapotrzebowania Litwy na gaz, tj. około 300 mln m3.

Według szefa LDT Mantasa Mikalajunasa, cena zaproponowana przez rosyjski Gazprom stała się nie do przyjęcia, zaś dzięki przejściu na gazu skroplony, firma może zachować stabilną cenę dla odbiorców. Cena norweskiego gazu LNG ma być „korzystniejsza niż gazu rurociągowego”, zaś kontrakt ze Statoil ma zróżnicować litewski portfel cenowy. Import gazu będzie odbywał się przez terminal w Kłajpedzie. Pierwsza dostawa spodziewana jest w połowie lutego.

Obecnie gaz od koncernu Statoil kupuje jedynie firma Litgas, handlująca gazem. Niebawem dołączy do niej największy importer gazu na Litwie, czyli zakłady nawozów sztucznych Achema.

W I kwartale tego roku Litwa kupi gaz również od Rosji, zgodnie ze starą umową. Dalsze zakupy są uzależnione od ceny, która zostanie zaoferowana.

Rp.pl / Kresy.pl

Article source: http://www.kresy.pl/wydarzenia,europa-polnocna?zobacz/litwa-rezygnuje-z-gazu-z-gazpromu-woli-lng-od-statoil&utm_source=rss&utm_campaign=rss