Opublikowano: 17.01.2016 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Diklofenak, popularny niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), ma istotne właściwości antynowotworowe – twierdzą naukowcy z projektu Repurposing Drugs in Oncology (ReDO).

Tak jak inne leki oceniane w ramach ReDO, diklofenak jest tani i łatwo dostępny.

W przeszłości zademonstrowano potencjał NLPZ w zakresie zapobiegania nowotworom, teraz okazuje się, że mogą się one sprawdzić także w leczeniu nowotworów (w połączeniu z innymi terapiami, np. chemio- czy radioterapią, diklofenak może zwiększyć ich skuteczność).

Zespół z ReDO (naukowcy z Anticancer Fund w Belgii i GlobalCures w USA) przejrzał literaturę przedmiotu i przekonuje, że zgromadzono wystarczająco dużo dowodów, by rozpocząć testy kliniczne diklofenaku w terapii nowotworów.

„To nieco zaskakujące, że nie rozumiemy tylu rzeczy dotyczących działania leków codziennego użytku takich jak diklofenak. Im więcej się jednak dowiadujemy, tym bardziej się przekonujemy, że leki te są czynnikami o wielokierunkowym działaniu, które w interesujący i użyteczny sposób wpływają na liczne szlaki interesujące onkologów” – podkreśla dr Pan Pantziarka z Anticancer Fund.

Biorąc pod uwagę liczne mechanizmy działania diklofenaku, zwłaszcza w odniesieniu do angiogenezy i układu odpornościowego, lek ten może mieć duży potencjał przeciwnowotworowy, zwłaszcza gdyby go podawać w okresie okołooperacyjnym.

Autorzy publikacji z pisma ecancermedicalscience zaznaczają, że ważnym krokiem w walce z nowotworami jest zmniejszenie ryzyka pooperacyjnych przerzutów. Jak zaznaczają, niewykluczone, że diklofenak działa synergicznie do inhibitorów punktów kontrolnych (ang. checkpoint inhibitors) najnowszej generacji.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: ScienceDaily.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

download as a pdf file Plik PDF do druku

TAGI: , ,
Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym za pomocą formularza kontaktowego.

Komentarze można dodawać przez 7 dni od daty publikacji
3 wypowiedzi

 1. bulletskater 17.01.2016 09:49

  Słodycze, fast foody, biała mąka, kilogramy chemii i konserwantów, mało warzyw i owoców, a jak już to spryskane lub GMO, mięso marnej jakości na hormonach i antybiotykach (ciężko dostać inne gdziekolwiek), unikanie słońca (wit. D3), zero witaminy C i nadmiar omega 6, a niedobór omega 3 w diecie – a potem się ludzie dziwią, że mają raka, a n(ie)aukowcy kombinują jak koń pod górę z kolejnymi rewelacjami „leczącymi” raka byle by tylko koncerny farmaceutyczne zarabiały. Witamina C podawana w końskich dawkach dożylnie, leczy ponoć wiele odmian raka i inne choroby ale oczywiście jest zakazane podawanie dożylne. Żyjemy w poje… świecie

 2. jeszcze 17.01.2016 10:31

  Zachęcam do przeczytania ulotki tego „wspaniałego” leku chociażby tu: http://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=227

  Czy warto tak ryzykować dla osiągnięcia wątpliwych efektów przeciwnowotworowych?
  Przecież istnieje tyle naturalnych środków jak chociażby wspomniana przez przedmówcę witamina C, które dają nam przynajmniej czas, żeby odszukać i zlikwidować przyczynę choroby.

 3. John Donson 17.01.2016 12:26

  I tutaj: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,394123,lek-przeciwbolowy-diklofenak-zwieksza-ryzyko-zawalu-i-udaru-mozgu.html coś ciekawego na temat tego cudownego leku. Co jeszcze zafundują nam kartele farmaceutyczne?

Article source: http://wolnemedia.net/wiadomosci-ze-swiata/lek-przeciwbolowy-stanie-sie-lekiem-przeciwnowotworowym/