Ruch Kukiz’15 rozważa złożenie w Sejmie wniosku o rozpisanie ogólnokrajowego referendum w sprawie wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Według polityków formacji Kukiza, byłaby to dobra karta przetargowa w kontekście ewentualnych sankcji jakie może na Polskę nałożyć UE. 

W styczniu Unia Europejska uruchomiła po raz pierwszy w swojej historii procedurę sprawdzającą praworządność w kraju członkowskim – Polsce. Jednym z ewentualnych zakończeń tej procedury może być nałożenie sankcji i zawieszenie w prawach członka wspólnoty.

W związku z ewentualnymi konsekwencjami unijnej procedury, posłowie Kukiz’15 uważają, że należy wnieść do Sejmu wniosek o rozpisanie ogólnokrajowego referendum w sprawie wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Taka uchwała dałaby – według polityków Kukiza – kartę przetargową w negocjacjach na linii Warszawa-Bruksela.

 – Polska nie została przyjęta do Unii Europejskiej, by zadośćuczynić nam za krzywdy doznane podczas II Wojny Światowej, a dlatego, że jest ważnym podmiotem w polityce państw zachodniej Europy. Brytyjczycy od dawna posiadają argumenty w postaci rozpisania referendum na temat ich wyjścia ze Wspólnoty. Nie chcemy straszaka, tylko broni w postaci odpowiedniej uchwały – wyjaśnił Paweł Kukiz w rozmowie z Wirtualną Polską.

Politycy Kukiz’15 – jak podkreślają – zdają sobie sprawę z tego, że Polska nie ma tak silnej pozycji w UE jak Wielka Brytania jednak ewentualność wyjścia naszego kraju ze wspólnoty miałby podobny wpływ na decyzje podejmowane przez europejskich włodarzy.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: wp

Article source: http://pikio.pl/kukiz15-chce-wniesc-wniosek-o-referendum-ws-wyjscia-polski-z-ue/