Formacja Kukiz’15 uruchomiła stronę, na której można sprawdzić zarobki pracowników zatrudnionych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w tzw. gabinetach politycznych. Jednocześnie Paweł Kukiz domaga się ich likwidacji. 

Na stronie gabinetypolityczne.pl sygnowanej przez formację Kukiz’15 każdy Polak z dostępem do internetu może się przekonać jak dużo zarabiają pracownicy gabinetów politycznych w rządzie Prawa i Sprawiedliwości.

Miesięczne zarobki niektórych zatrudnionych przez rząd PiS doradców i asystentów prezentują się następująco (pełna lista na gabinetypolityczne.pl):

– szef gabinetu politycznego Prezesa Rady Ministrów – 13 300 zł;
– szef gabinetu politycznego wiceprezesa Rady Ministrów – 12 208 zł;
– szef gabinetu politycznego ministra – 11 046 zł;
– główny doradca Prezesa Rady Ministrów  – 10 682 zł;
– doradca wiceprezesa Rady Ministrów – 7476 zł;
– doradca ministra – 6608 zł;

Nowo otwarta strona to forma ukazania słuszności jednego z najnowszych projektów formacji Kukiza, który domaga się likwidacji gabinetów politycznych, co pozwoli na oszczędności rzędu 500 milionów złotych.

 – Gabinety te nie znajdują szerszej podstawy w administracji publicznej i prowadzą do jej upolitycznienia. Są sposobem na obsadzanie przez partie setek etatów w ramach jednej jednostki, a w skali kraju nawet tysięcy – powiedział mediom Robert Winnicki.

Jak ujawnił Winnicki, w gabinetach politycznych jest zatrudnionych blisko 10 tysięcy osób na stanowiskach doradców i asystentów (w samorządach i ministerstwach), których wynagrodzenia są opłacane z budżetu państwa, mimo że wykonują czysto partyjną pracę.

Pomysł likwidacji gabinetów politycznych nie podoba się jednak politykom Prawa i Sprawiedliwości, którzy wykluczają takie rozwiązanie, przynajmniej na chwilę obecną.

Beata Kempa, szefowa Kancelarii Premiera oznajmiła w rozmowie z mediami, że do likwidacji gabinetów może dojść dopiero wtedy gdy rząd Prawa i Sprawiedliwości zrealizuje swoje wszystkie założenia na „naprawę państwa”.

Co ciekawe, w 2009 i 2012 roku likwidacji gabinetów politycznych domagało się Prawo i Sprawiedliwość gdy było w opozycji. Jarosław Kaczyński przekonywał wtedy, że zatrudnianie takiej ilości „pracowników politycznych” nie ma najmniejszych merytorycznych podstaw.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: wp / gabinetypolityczne

Article source: http://pikio.pl/kukiz-ujawnil-zarobki-ludzi-kaczynskiego/