Narodowy Bank Polski pracuje nad nowym banknotem. Do obiegu w 2017 roku trafi banknot o nominale 500 złotych. NBP ogłosiło również, że pojawią się nowe banknoty 200-złotowe, które będą wzbogacone o zabezpieczenia oraz ułatwienia dla osób niewidomych. 

Poniżej zamieszczamy nowy wzór 200-złotowego banknotu, który został zaprezentowany w komunikacie NBP. Jak widać, projekt graficzny się nie zmienił. Nowe zabezpieczenia mają jeszcze bardziej utrudnić fałszowanie banknotów, choć nie jest to w Polsce powszechne. Serwis Strefa Biznesu podaje, że na milion sztuk tylko 6-7 jest fałszywa.

– Wprowadzanie zmodernizowanych banknotów do obiegu odbywa się płynnie i nie powoduje problemów. Przypominam, że banknoty te są wprowadzane do obiegu w miejsce znaków pieniężnych wycofanych z powodu uszkodzenia lub zużycia. Zmodernizowane banknoty czterech niższych nominałów, których emisję NBP rozpoczął w kwietniu 2014 r., stanowią obecnie około 40 procent wszystkich banknotów w obiegu. Z badań wynika, że Polacy są zadowoleni ze zmodernizowanych banknotów – przekonuje prezes NBP Marek Belka.

Na banknocie o nominale 500 złotych pojawi się król Jan III Sobieski. Narodowy Bank Polski uważa, że zmiana jest konieczna, by obniżyć koszty emisji i usprawnić zarządzanie zapasem strategicznym banknotów, które przechowuje.

Poniżej wzór 200-złotówki zaprezentowany w komunikacie NBP.

200 złotych

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

źródło: strefabiznesu.pl

Article source: http://pikio.pl/do-obiegu-trafi-banknot-o-nowym-nominale/