„Kaczyński wraz z jego prawicowo-narodową partią marzy o nowej przywódczej roli (Polski) w Europie. Obrany przez niego kurs przypomina Rosję. Krytycy obawiają się dlatego, że Europę podzieli nowa żelazna kurtyna” – pisze na łamach niemieckiego dziennika „Die Welt” Gerhard Gnauck, korespondent tej gazet na Europę Środkową.

Zdaniem Gnaucka, media w Polsce zastanawiają się, czy dojdzie do zbliżenia Polski z Rosją, „na wzór” Węgier rządzonych przez Orbana. „Szefowie MSZ obu krajów wysyłają sygnały świadczące o gotowości do współpracy. A niektórzy w Rosji nie mogą się wręcz doczekać zwrotu Polski na Wschód” – twierdzi niemiecki dziennikarz dodając, że jeden z rosyjskich politologów uważa, że wspólną misją Polski i Rosji „jest obrona chrześcijańskich wartości w Europie przed Brukselą”.

Dziennikarz „Die Welt” uważa, że lider PiS Jarosław Kaczyński „nieukoronowany władca Polski ma podobną wizję państwa i społeczeństwa jak Władimir Putin”. Argumentuje, że podobnie jak rosyjski prezydent, Kaczyński stawia na centralizację władzy i w oparciu na dumie z własnej historii zamierza wzmocnić wspólnotę narodową. Ponadto „demonstracyjnie podkreśla swoją bliskość do Kościoła”, nie szanuje myślących inaczej, a kwestie multikulti czy homo-małżeństw uważa za „elementy zachodniej dekadencji”.

Gnauck przytacza również opinię lewackiego publicysty Sławomira Sierakowksiego z „Krytyki Politycznej”, którego zdaniem „PiS to rosyjska partia w Polsce”. Wieszczy on, że wraz ze zwrotem Polski na Wschód powstanie nowy, pro-rosyjski blok, złożony z krajów Grupy Wyszehradzkiej. Sam Gnauck nie zgadza się jednak z tymi stwierdzeniami i uważa, że zbliżenie rządzonej przez PiS Polski z Moskwą jest niemożliwe.

Welt.de / wpolityce.pl / Kresy.pl

Article source: http://www.kresy.pl/wydarzenia,europa-zachodnia?zobacz/die-welt-kaczynski-nieukoronowany-wladca-polski-ma-podobna-wizje-panstwa-jak-putin&utm_source=rss&utm_campaign=rss