Awans Polski w rankingu wolności gospodarczej. Wciąż jednak jesteśmy ogonem Europy


Polska odnotowała trzymiejscowy awans w Indeksie Wolności Gospodarczej The Heritage Foundation i „The Wall Street Journal” – jesteśmy na 39. miejscu w skali świata i 18. w skali regionu. Wciąż jednak nasz kraj jest „umiarkowanie wolny”.

Wynik ten jest dla Polski najlepszy w historii tego raportu. W tegorocznym zestawieniu na szczególną uwagę zasługuje poprawa w zakresie praw własności, poziomu korupcji, warunków dla biznesu, polityki monetarnej i wolności inwestycyjnej.

To wciąż niezadowalająca lokata i ogon stawki europejskiej. Przed nami w wielu kategoriach uplasowali się m.in. nasi sąsiedzi Niemcy, Litwa czy Czechy.

„Poziom wolności gospodarczej w ogromnej mierze zależy od woli politycznej rządzących” – stwierdził prezes Warsaw Enterprise Institute Robert Gwiazdowski. „Niech dowodem na to będzie pozycja takich krajów, jak Estonia, Litwa i Łotwa. One miały podobne doświadczenia jak nasz kraj, ale szybciej zrozumiały, że powinnością rządu jest stymulowanie gospodarki, choćby przez usuwanie barier biurokratycznych” – dodał.

W czołówce światowej rankingu jako kraje w pełni wolne gospodarczo znalazły się: Hongkong, Singapur, Nowa Zelandia, Szwajcaria i Australia.

 

Najwyższy Czas!/zpp.net.pl/mn

Redakcja Parezja.pl

Redakcja Parezja.pl


500Marek Jakubiak

Article source: http://parezja.pl/awans-polski-rankingu-wolnosci-gospodarczej-wciaz-jednak-jestesmy-ogonem-europy/

Next post „Solidarność” krytykuje PiS za podatek od marketów

Previous Article Uniwersytet Warszawski szuka doktoranta znającego 6 języków, w tym łacinę i grekę. Za tysiąc zł miesięcznie

Related Posts

No Comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *