Wysokość przeciętnej emerytury dla byłego członka SB wynosi około 5 tys. złotych. Największe z nich dochodzą jednak nawet do 22 tys. złotych miesięcznie. Wysokie świadczenia na rzecz byłych esbeków trafiły już pod lupę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

„To wielka dziejowa niesprawiedliwość. (..) Na świadczenia dla nich wydajemy rocznie około 8 miliardów złotych” – mówi o emeryturach esbecji wiceminister sprawiedliwości, Jarosław Zieliński. Politycy PiS zwracają bowiem uwagę na fakt, że emerytury katów SB są dziś nawet 20 razy większe niż te, które otrzymują ich ofiary.

Choć partia rządząca chce zmniejszenia emerytur, nie wiadomo jak na razie nic konkretnego. Nie wiadomo o ile miałyby być zmniejszone świadczenia, ani jaką dużą grupę osób by objęły. Według senatora PO, Jana Rulewskiego, najbardziej sprawiedliwe byłoby odebranie części emerytury odpowiadającej latom pracy w SB.

Nie jest to pierwsza próba zmniejszenia emerytur byłym członkom SB. W 2008 roku weszła w życie tzw. ustawa dezubekizacyjną. Zdaniem PiS, nie przyniosła ona oczekiwanych rezultatów. Część esbeków przeszła wtedy na renty wojskowe, których ustawa nie obowiązywała.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


źródło: fakt.pl
pt

Article source: http://pikio.pl/8-mld-zlotych-rocznie-na-emerytury-dla-sb-pis-chce-z-tym-skonczyc/