Dla mistyka wdzięczność jest objawem rozwoju na drodze do samorealizacji, dla psychologa jest wyraźnie skorelowana z poczuciem szczęścia. Tak czy inaczej niewątpliwie warto ją kultywować. Na ścieżkach medytacyjnych są różne sposoby pracy z wdzięcznością, lecz przede wszystkim warto pamiętać o tych najprostszych i dostępnych dla każdego. Być może skupisz się tylko na jednym z nich, ale tak naprawdę można też praktykować wszystkie trzy.

Modlitwa dziękczynna

Jeśli jesteś osobą religijną, prawdopodobnie modlitwa będzie dla Ciebie naturalną formą wyrażenia wdzięczności. Wówczas znajdź na to czas codziennie, najlepiej o tej samej porze.

Medytacja wdzięczności

Istnieją również medytacje, w których kultywujemy wdzięczność. Czy to w formie koncentracji na odpowiedniej mantrze czy po prostu praktykując koncentrację na ofiarowaniu swojej wdzięczności (np. Ofiarowuję wdzięczność mojej rodzinie za wsparcie, które mi okazuje ale też: Ofiarowuję wdzięczność za wsparcie, które codziennie otrzymuję.). W takiej medytacji możesz dłużej skupiać się na jednej dziękczynnej intencji, ale możesz też ofiarować swoją wdzięczność wielu osobom/za wiele rzeczy i potem chwilę uważnie pobyć z tym, jak ta wdzięczność w Tobie wybrzmiewa. Najlepiej uczynić z tego stały zwyczaj, np. na dobry początek dnia.

Dziękowanie innym ludziom w życiu codziennym

Niech praktyka wdzięczności nie będzie oderwana od Twojego życia codziennego! Dziękuj swoim bliskim, ale i obcym ludziom, za rzeczy małe i duże. Dziękuj w domu, w sklepie, w pracy, na ulicy…

Powodzenia!

Newsletter

Jeśli chcesz pozostawać w kontakcie ze mną i otrzymać bezpłatnie moją pierwszą książkę „Terapia jogą” w pliku pdf oraz ciekawy materiał o uważności, zapisz się na mój newsletter, klikając poniższy przycisk.

Article source: http://maciejwielobob.pl/2016/01/wdziecznosc-na-3-sposoby/